İntümesan Kablo Boyası | Kablo Koruma Boyası | Yangın Durdurucu Plaka | Yangın Durdurucu Panel-AVICOAT 28 Kg Kova

YANGIN DURDURUCU ÜRÜNLER

/ Şaft Tesisat Geçişleri Yangın Durdurucu

Plaka Tipi Yangın Durdurucu Kablo Kaplaması AVICOAT

AVICOAT 28 Kg Kova

Yangın Durdurucu Ürün Diğer Paketleme Şekli

Plaka Tipi Yangın Durdurucu Kablo Kaplaması AVICOAT

Malzeme Güvenlik Bilgi Föyü

Yangın Durdurucu Ürün Bilgisi:

Yangın etkisi altında şişerek (İntümesan) refrakter oluşturan, üzerine kaplandığı kablo ceketinin, taşyünü plakanın, uzun süreli olarak, ısı tesiri ile yanmasını, alev almasını engelleyen su bazlı bir yangın durdurucu kaplamadır. AVICOAT hızlı kuruyan ve üzerine bitiş katmanı gerektirmeyen bir yangın durdurucu kablo kaplaması dır. AVICOAT  International Marine Organization / SOLAS standartlarında test edilmiştir. Alev alma, yangın yayma, duman üretme ve zehirli gaz bırakma gibi olumsuz özellikleri olmadığı gibi, halojen içermez.  Warrington Fire Research Laboratuarlarında, elektrik devresinin yangın şartları altında, bütünselliği ve işlevselliği için, enerji altında, IEC 60331-21:1999 şartlarında test edilmiştir. Enerji iletimini 90 dakika süre ile temin ederek, Yangın Durdurucu kablo geçişlerinde yalıtım olarak kullanıldığı gibi, stratejik hatlarda, kablonun işlevselliğinin korunması için yangın durdurucu kablo kaplaması olarak kullanılmaktadır. 

Yangın Durdurucu Plaka Yangın Durdurucu Panel Plaka Tipi Yangın Durdurucu

Taşyünü plaka üzerine kaplanarak, yangın durdurucu plaka, yangın durdurucu panel olarak temin edilebilmektedir. Gemilerde, kablo hatları, yangın anında, aşırı duman, zehirli gaz üretirler. Bu şartlar altında kablonun tutuşması, enerji altındaki kablolarda, söndürme veya soğutma aşamasında tehlike yaratır. 

AVICOAT ile kaplanmış, kablo tavası ve kablo ceketleri, yangında uzun süreli olarak, hattın tutuşmasını, zehirli gaz üretmesini, duman çıkarmasını, ve özellikle PVC ceketlerin yanması ve su ile temasında ortaya çıkan agresif buharların oluşmasını engellenir. Patlama tehlikesini minimize eder.  Yangın Durdurucu kablo kaplaması, intumesan kablo boyası, yangın durdurucu kablo boyası olarak kullanımı kolaydır. 

Ayrıca, Warrington Fire Researc Laboratuarlarında BS 476 normuna uygun olarak, yangın duvarı, şaft döşemesi gibi boşluklardan geçiş yapan, kablo tavası, kablo demeti, boru gibi tesisat elemanların geçiş yaptığı deliklerde, taşyünü plakalar üzerine kaplama olarak kullanılarak, F120 yangın dayanımlı Yangın Bariyeri yapımında kullanılarak test edilmiştir. 

 

Yangın Durdurucu Ek Bilgi:

AVICOAT Elektrik Kablolarının üzerine kaplanarak, yangın dayanımını sağlar. Solvent içermez, kapalı hacimlerde uygulama yapılırken güvenlidir. İlave havalandırma gerektirmez.

AVICOAT fiber içermez, Kablo ceketlerine ve taşyünü plaka üzerine tabanca ile spreylenebilir, fırça veya rulo ile sürülebilir. Esnek bir katman oluşturur. Kablo ve taşyünü yüzeylerinde, elastik davranarak, hareketleri karşılar. Uzun ömürlüdür.  

AVICOAT hafiftir. Düşük kalınlık ile işlevini sağlayabilir. Elektriksel olarak nötr malzemedir. Kablo hatlarında gerilim düşümü, omaj oluşturmaz.

 

Yangın Durdurucu Ürün Dökümantasyonu

Avicoat_Product_Data_Sheet.pdfAVICOAT_installation_Guide.pdfArabian_Vermiculite_Coating_Report_184475.pdfAvicable_Product_Data_Sheet.pdfIEC_60331_11_21_pdf_1.pdfAvicable_MSDS.pdfpdf_J196977_SD100908_Additional_IEC_60331_11_21_pdf_1.pdfpdf_J196978_SD100908_Additional_IEC_60331_11_21_pdf_1.pdfpdf_J196979_SD100908_Additional_IEC_60331_11_21_pdf_1.pdf

Yangın Durdurucu Anahtar Özellikler

Yangın Durdurucu Tipik Uygulama Yerleri

Airless Tabanca, Rulo veya Fırça ile uygulanır. Fiber içermez. Kolay uygulanır. Son kat boya gerektirmez. Gerekli hallerde su ile inceltilebilir. Doğru kalınlığa en az kat sayısı ulaşmak için, inceltme yapılması tavsiye edilmez.  

 18 – 21 numara sprey nozülü kullanılması önerilir. 

Islak Film Kalınlığı – Yaklaşık 2 mm

Kuru Film Kalınlığı  – Yaklaşık 1.5 mm


Sprey kaplama sarfı 2 Lt. / m²


Kablo ve kablo tavası etrafını çevreleyecek şekilde kaplama yapılır. Yangın bölmesi geçişlerinde ise; taşyünü dolgu üzerine kaplanır. 


Tek katta kaplama yapılabilir.
Kuruma Süresi 20 °C ve  70% nem altında 4 saatte kurur. 12 saatte sertleşir.